ÖZEL BELDE TIP MERKEZİ

Merkez Mh. Eyüp Yolu Cad. GOPARK Tesisi D Blok 2.Bodrum No:3 GAZİOSMANPAŞA / İSTANBUL

Son Teknoloji Cihazlarımız

Özel Belde Tıp Merkezi olarak son teknoloji cihazlarımız ile hastalarımızın hizmetindeyiz

Özel İlgi Gösteriyoruz

Özel Belde Tıp Merkezi olarak Hastalarımıza Özel İlgi Gösteriyoruz

GAZİOSMANPAŞA - ÖZEL BELDE TIP MERKEZİ

Merkez Mh. Eyüp Yolu Cad. GOPARK Tesisi D Blok 2.Bodrum No:3 GAZİOSMANPAŞA / İSTANBUL

Son Teknoloji Cihazlarımız

Özel Belde Tıp Merkezi olarak son teknoloji cihazlarımız ile hastalarımızın hizmetindeyiz

ÜROLOJİ

BESLENME DİYET

AĞIZ VE DİŞ SAĞLIĞI

CHECK UP

Bizden Haberler

Vajinal Smear Testi Yaptırmayı İhmal Etmeyin

Smear Testi basit ve ağrısızdır. Adetten 10-20 gün en iyi sonuçların alınacağı zamandır. Testin alınışı ; Önce rahim ağzının görülebilmesi için vajinaya spekulum muayene aleti yerleştir...

Check-up Kampanyalarımız Devam Ediyor

Her bireyin yılda bir kez sağlık taramasından geçmesi pek çok hastalığın erken teşhisini sağlamaktadır. Erken teşhis sayesinde bir çok hastalığın tedavisi kolaylaşmaktadır. Unutmayın!!...

Sağlıklı Yaşamak Elinizde

Sağlıklı Yaşamak Elinizde

Yaşam için gerekli olan kolesterol beyin, sinir, kalp, bağırsak, kas ve karaciğer olmak üzere tüm vücudumuzda yaygın olarak bulunur. Kolesterolden vücudun ihtiyacı olan hormanlar, D vit...

  1. Seroloji
  2. Gaita (Dışkı)
  3. İdrar
  4. Mikrobiyoloji
  5. Biyokimya
  6. Hormonlar

Laboratuvarımızın bu bölümünde immünolojik tetkikler, serolojik analizler, allerji testleri yapılmaktadır.

ASO, CRP, Romatoid Faktör (RF), Rose Bengal

devamını oku >>

Laboratuvarımızda gaita testleri uzmanlarımızın nezaretinde 24 saat modern cihazlarımız ve deneyimli kadrolarımız ile titizlikle yapılmaktadır.

Dışkı Direkt İnceleme, Hazım Tetkiki (Yağ, Nişasta, Protein), Triptik Aktivite, Redüktan Madde, Gizli Kan, Rotavirüs, Adenovirüs

devamını oku >>

Laboratuvarımızda tüm idrar testleri uzmanlarımızın nezaretinde 24 saat modern cihazlarımız ve deneyimli kadrolarımız ile titizlikle yapılmaktadır.

Tam İdrar Analizi, 24 Saatlik İdrarda Esbach, Kantitatif Protein, Gebelik Testi

devamını oku >>

Laboratuarımızda mikrobiyolojik analizler uzman Biyoloğumuz ve Mikrobiyoloji uzmanı hekimimizin sorumluluğunda güncel bilimsel metotlarla 24 saat titizlikle yapılmaktadır.

İdrar Kültürü, Gaita Kültürü, Boğaz Kültürü, Burun Kültürü, Vaginal Kültür, Sperm Kültürü, Abse Kültürü

devamını oku >>

Laboratuvarımızda tüm biyokimyasal rutin testler uzmanlarımızın nezaretinde 24 saat modern cihazlarımız ve deneyimli kadrolarımız ile titizlikle yapılmaktadır.

Açlık Kan Şekeri, Tokluk Kan Şekeri, Hemoglobin A1c, Troponin -T, Kreatinin, Kreatinin Klirensi, Ürik Asit...

devamını oku >>

Laboratuvarımızda hormonal testler uzmanlarımızın nezaretinde 24 saat modern cihazlarımız ve deneyimli kadrolarımız ile titizlikle yapılmaktadır.

FSH, LH, Prolaktin, Estradiol (E2), TSH, Total T3, Total T4, Free T3, Free T4, Ferritin, Ige, Beta HCG...

devamını oku >>

Sağlıklı Yaşamak Elinizde

Yaşam için gerekli olan kolesterol beyin, sinir, kalp, bağırsak, kas ve karaciğer olmak üzere tüm vücudumuzda yaygın olarak bulunur. Kolesterolden vücudun ihtiyacı olan hormanlar, D vitamini ve safra asitleri üretilir. Bu hayati işlemlerin yapılabilmesi için az miktarda kolesterol yeterlidir.

   Yaşam için gerekli olan kolesterol beyin, sinir, kalp, bağırsak, kas ve karaciğer olmak üzere tüm vücudumuzda yaygın olarak bulunur. Kolesterolden vücudun ihtiyacı olan hormanlar, D vitamini ve safra asitleri üretilir. Bu hayati işlemlerin yapılabilmesi için az miktarda kolesterol yeterlidir.
   Kolesterolün kanda normalden yüksek olması ciddi sağlık problemlerine neden olur. Başta kalp damar hastalıkları olmak üzere pek çok hastalığın en önemli tetikleyici nedeni yüksek kolesteroldür. Özellikle 'kötü kolesterol' olarak bilinen LDL- kolesterol seviyesinin normalin üstünde olması, kan damarlarında sertleşme, daralma (ateroskleroz) ve bunun sonucunda kalp krizi, inme ve tıkayıcı damar hastalıkları gibi durumlara yol açabilir.
   Aterosklerotik hastalıklar çoğunlukla yaşam tarzıyla ilgilidir. Ateroskleroz gelişimi hipertansiyon, obezite, dislipidemi, diyabet gibi risk faktörleri ve yaşam tarzı il de yakından ilişkilidir. Daha fazla hareket etmek, düzenli spor yapmak, dengeli beslenmek, ideal kiloda olmak, sigara ve stresten uzak durmak sağlıklı yaşamı getirir.

Kolesterol Ve Ateroskleroz

   Gıdalarla alınması yanında büyük oranda karaciğerde üretilen kolesterol, kanda taşınmak içinproteinlerle birleştirilir.Oluşan bileşiğe lipoprotein adı verilir. Başlıca önemli iki lipoprotein vardır; "kötü kolesterol" olarak bilinen LDL Kolesterol ve "iyi kolesterol" olarak bilinen HDL kolesterol.
   Kanda özellikle LDL kolesterolün artması atardamarların iç yüzeyinde birikerek plak adı verilen oluşumlara ve bu plaklar ileri dönemde ateroskleroza neden olur.

Kolesterol ve Obezite

   Obezite ya ya şişmanlık,  vücutta sağlığı tehlikeye sokacak miktarda yağ birikmesi sonucu ortaya çıkan bir hastalıktır. Genetik nedenler ve başka metabolik hastalıkların sonuçları dışında, sağlıksız beslenme ve hareketsizlik obezitenin en önemli nedenlerindendir. Obez kişilerde koelsterol yüksekliği çok genç yaşlarda ortaya çıkmaktadır. Obezlerde iyi kolesterol olarak bilinen HDL düşüş gösterirken, kötü kolesterol olarak bilinen LDL artar. Obeziteyi önlemak veya etkili bir şekilde kilo verebilmek için diyet ve fiziksel aktivite artışı gibi yaşam tarzı değişikliğine gidilmelidir.
   Bireyin aşırı şişman ya da normal kiloda olup olmadığı bedeb kitle endeksinin hesaplanmasıyla bulunur. Beden kitle endeksi, bireyin kilogram cinsinden ağırlığının metre cinsinden boyunun karesine bölünmesiyle hesaplanır.

Beden Kitle Endeksi

Vücut Ağırlığı (kg) / Boy (m2)

20-25 =         Normal
25-29 =         Kilolu
30-39,9 =     Şişman
40'ın üstü=  Aşırı Şişman

Beslenme Ve Ateroskleroz

     Aterosklerozun önlenmesinde daha fazla fiziksel aktivite ve sigarayı bırakmanın yanında gıdalar ile alınan yağ miktarı ve tipi çok önemlidir.

     Besinlerle alınan başlıca 2 tip yağ vardır;

Doymuş Yağlar: Bu yağlar oda ısısında katı haldedir. özellikle LDL'yi yükselten yağlardır. Etteki yağlarda, yumurta, tam yağlı süt, sür ürünlerinde ve fast-food türü gıdalarda bulunur. Bazı bitkisel yağlar da ( kakao yağı, hurma yağı, hindistancevizi yağı) doymuş yağdan zengindir.

Çoklu Doymamış Yağlar: Oda ısısında sıvı halde bulunan ( zeytin yağı, mısırözü yağı, keten yağı, soya yağı gibi ) bu tip yağlat kolesterolü yükseltmez ve HDL seviyesini olumlu etkiler.

Doymamış yağlar kalp-damar sistemini olumlu yönde etkilerken, doymuş yağlar kolesterol düzeyini yükselttiklerinden bu tip gıdalardan uzak durulmalıdır.

SAĞLIK DOSTU HABERLER

Laboratuvar Sonuçlarınıza Websitemizden herzaman ulaşabilirsiniz.

Hekim Muayenesi Sonrası Ehliyet Sağlık Raporunuz 10 dkya hazır.

Evde Sağlık Hizmetlerimizle bir telefon uzağındayız.

Covid PCR testi merkezimizde yapılmaktadır.

 

SAĞLIK DOSTU İLETİŞİM

614 67 00 

417 97 94

iletisim@beldetipmerkezi.com 

Merkez Mah. Eyüp Cad. Gopark Kültür Merkezi No:1 Gaziosmanpaşa Belediye Yanı