Glutatyon Nedir?

Glutatyon, karaciğer tarafından üretilen, üç amino asitten oluşan ve vücutta doğal olarak bulunan antioksidan bir maddedir. Glutatyon vücutta antioksidan görevi görerek vücudun serbest radikallerle mücadelesine yardım eder.

Yetersiz beslenme, çevresel faktörler ve stres gibi unsurların glutatyon değerini düşürdüğü bilinmekle birlikte doğal olarak istenen glutatyon seviyesine ulaşılamadığı durumlarda kapsül, sıvı ve glutatyon serum takviyesi şeklinde de kullanılabilir. Dokuları yenileme, bağışıklık sistemini güçlendirme, kalp hastalıklarını iyileştirme gibi alanlarda etkili olan glutatyonun tam olarak tedavisi için daha geniş araştırmalara ihtiyaç olduğu da bir gerçektir.

Glutatyon Eksikliğinde Neler Olabilir?

Vücuttaki glutatyon eksikliğinin ortaya çıkması bazı belirtilerle söz konusu olabilir. Bu belirtileri maddeler halinde şöyle sıralayabiliriz:

  • Yorgunluk
  • Enerji düşüklüğü
  • Konsantrasyon eksikliği
  • Hafıza problemleri
  • Ağır iyileşen yaralar

Glutatyon Faydaları Nelerdir? Ne İşe Yarar?

Düzensiz beslenme, çevresel faktör ve stres gibi unsurlar, glutatyon seviyelerini etkiler ve düşürür. Yaşın ilerlemesiyle birlikte de glutatyon değerlerinde düşüş gözlemlenir. İnsan vücudu tarafından doğal olarak üretilmesinin yanında kapsül ve sıvı olarak da alınabilen glutatyonun güçlü bir antioksidan olması dolayısıyla bağışıklığı güçlendirme, kalp hastalıkları, karaciğer tedavisi ve yaşlanmanın etkilerinin azaltılması gibi vücuda sağladığı yararlar ön plana çıkar.

Bunlarla birlikte glutatyon faydalarını aşağıdaki başlıklar halinde özetlemek mümkündür:

                                                                        

 


SAĞLIK DOSTU HABERLER

Laboratuvar Sonuçlarınıza Websitemizden ulaşabilirsiniz.

Sürücü Adayı Ehliyet Sağlık Raporun 10 dkya hazır.

Profesyonel Ekiple Evde Sağlık Hizmetlerimiz Devam Etmektedir.

HPV Aşısı Merkezimizde Yapılmaktadır.