Yaşam için gerekli olan kolesterol beyin, sinir, kalp, bağırsak, kas ve karaciğer olmak üzere tüm vücudumuzda yaygın olarak bulunur. Kolesterolden vücudun ihtiyacı olan hormanlar, D vitamini ve safra asitleri üretilir. Bu hayati işlemlerin yapılabilmesi için az miktarda kolesterol yeterlidir.
   Kolesterolün kanda normalden yüksek olması ciddi sağlık problemlerine neden olur. Başta kalp damar hastalıkları olmak üzere pek çok hastalığın en önemli tetikleyici nedeni yüksek kolesteroldür. Özellikle 'kötü kolesterol' olarak bilinen LDL- kolesterol seviyesinin normalin üstünde olması, kan damarlarında sertleşme, daralma (ateroskleroz) ve bunun sonucunda kalp krizi, inme ve tıkayıcı damar hastalıkları gibi durumlara yol açabilir.
   Aterosklerotik hastalıklar çoğunlukla yaşam tarzıyla ilgilidir. Ateroskleroz gelişimi hipertansiyon, obezite, dislipidemi, diyabet gibi risk faktörleri ve yaşam tarzı il de yakından ilişkilidir. Daha fazla hareket etmek, düzenli spor yapmak, dengeli beslenmek, ideal kiloda olmak, sigara ve stresten uzak durmak sağlıklı yaşamı getirir.

Kolesterol Ve Ateroskleroz

   Gıdalarla alınması yanında büyük oranda karaciğerde üretilen kolesterol, kanda taşınmak içinproteinlerle birleştirilir.Oluşan bileşiğe lipoprotein adı verilir. Başlıca önemli iki lipoprotein vardır; "kötü kolesterol" olarak bilinen LDL Kolesterol ve "iyi kolesterol" olarak bilinen HDL kolesterol.
   Kanda özellikle LDL kolesterolün artması atardamarların iç yüzeyinde birikerek plak adı verilen oluşumlara ve bu plaklar ileri dönemde ateroskleroza neden olur.

Kolesterol ve Obezite

   Obezite ya ya şişmanlık,  vücutta sağlığı tehlikeye sokacak miktarda yağ birikmesi sonucu ortaya çıkan bir hastalıktır. Genetik nedenler ve başka metabolik hastalıkların sonuçları dışında, sağlıksız beslenme ve hareketsizlik obezitenin en önemli nedenlerindendir. Obez kişilerde koelsterol yüksekliği çok genç yaşlarda ortaya çıkmaktadır. Obezlerde iyi kolesterol olarak bilinen HDL düşüş gösterirken, kötü kolesterol olarak bilinen LDL artar. Obeziteyi önlemak veya etkili bir şekilde kilo verebilmek için diyet ve fiziksel aktivite artışı gibi yaşam tarzı değişikliğine gidilmelidir.
   Bireyin aşırı şişman ya da normal kiloda olup olmadığı bedeb kitle endeksinin hesaplanmasıyla bulunur. Beden kitle endeksi, bireyin kilogram cinsinden ağırlığının metre cinsinden boyunun karesine bölünmesiyle hesaplanır.

Beden Kitle Endeksi

Vücut Ağırlığı (kg) / Boy (m2)

20-25 =         Normal
25-29 =         Kilolu
30-39,9 =     Şişman
40'ın üstü=  Aşırı Şişman

Beslenme Ve Ateroskleroz

     Aterosklerozun önlenmesinde daha fazla fiziksel aktivite ve sigarayı bırakmanın yanında gıdalar ile alınan yağ miktarı ve tipi çok önemlidir.

     Besinlerle alınan başlıca 2 tip yağ vardır;

Doymuş Yağlar: Bu yağlar oda ısısında katı haldedir. özellikle LDL'yi yükselten yağlardır. Etteki yağlarda, yumurta, tam yağlı süt, sür ürünlerinde ve fast-food türü gıdalarda bulunur. Bazı bitkisel yağlar da ( kakao yağı, hurma yağı, hindistancevizi yağı) doymuş yağdan zengindir.

Çoklu Doymamış Yağlar: Oda ısısında sıvı halde bulunan ( zeytin yağı, mısırözü yağı, keten yağı, soya yağı gibi ) bu tip yağlat kolesterolü yükseltmez ve HDL seviyesini olumlu etkiler.

Doymamış yağlar kalp-damar sistemini olumlu yönde etkilerken, doymuş yağlar kolesterol düzeyini yükselttiklerinden bu tip gıdalardan uzak durulmalıdır.


SAĞLIK DOSTU HABERLER

Laboratuvar Sonuçlarınıza Websitemizden herzaman ulaşabilirsiniz.

Hekim Muayenesi Sonrası Ehliyet Sağlık Raporunuz 10 dkya hazır.

Evde Sağlık Hizmetlerimizle bir telefon uzağındayız.

Covid PCR testi merkezimizde yapılmaktadır.