Glutatyon Nedir?

Glutatyon, karaciğer tarafından üretilen, üç amino asitten oluşan ve vücutta doğal olarak bulunan antioksidan bir maddedir. Glutatyon vücutta antioksidan görevi görerek vücudun serbest radikallerle mücadelesine yardım eder.

Yetersiz beslenme, çevresel faktörler ve stres gibi unsurların glutatyon değerini düşürdüğü bilinmekle birlikte doğal olarak istenen glutatyon seviyesine ulaşılamadığı durumlarda kapsül, sıvı ve glutatyon serum takviyesi şeklinde de kullanılabilir. Dokuları yenileme, bağışıklık sistemini güçlendirme, kalp hastalıklarını iyileştirme gibi alanlarda etkili olan glutatyonun tam olarak tedavisi için daha geniş araştırmalara ihtiyaç olduğu da bir gerçektir.

Glutatyon Eksikliğinde Neler Olabilir?

Vücuttaki glutatyon eksikliğinin ortaya çıkması bazı belirtilerle söz konusu olabilir. Bu belirtileri maddeler halinde şöyle sıralayabiliriz:

  • Yorgunluk
  • Enerji düşüklüğü
  • Konsantrasyon eksikliği
  • Hafıza problemleri
  • Ağır iyileşen yaralar

Glutatyon Faydaları Nelerdir? Ne İşe Yarar?

Düzensiz beslenme, çevresel faktör ve stres gibi unsurlar, glutatyon seviyelerini etkiler ve düşürür. Yaşın ilerlemesiyle birlikte de glutatyon değerlerinde düşüş gözlemlenir. İnsan vücudu tarafından doğal olarak üretilmesinin yanında kapsül ve sıvı olarak da alınabilen glutatyonun güçlü bir antioksidan olması dolayısıyla bağışıklığı güçlendirme, kalp hastalıkları, karaciğer tedavisi ve yaşlanmanın etkilerinin azaltılması gibi vücuda sağladığı yararlar ön plana çıkar.

Bunlarla birlikte glutatyon faydalarını aşağıdaki başlıklar halinde özetlemek mümkündür:

                                                                        

 

 

IRRITABL BAĞIRSAK SENDROMU NEDİR?

 

İrritabl bağırsak sendromu, patofizyolojisinde enterik mikrobiyotada değişiklikler, viseral aşırı duyarlılıkla gelişir.

 

Patofizyoloji belirsizdir. Bugüne kadar fizyolojik veya psikolojik bir etiyoloji tespit edilmemiştir. Araştırma, anormal gastrointestinal hareketlilik, gastrointestinal sinirlerin aşırı duyarlılığı, mikroskobik inflamasyon, bağırsak florasındaki değişiklikler, bakteriyel aşırı büyüme ve bağırsak metabolitlerinde (yani, kısa zincirli yağ asitleri, lipidler, vitaminler, amino asitler), karbonhidrat veya safra asidi emilim bozukluğu ve duygusal stresin etkili olduğu görülmüştür.

 

IBS'ye aynı zamanda gastrointestinal olmayan semptomlar (örneğin dismenore, idrar sıklığı ve aciliyet, cinsel işlev bozukluğu veya fibromiyalji ve diğer ağrı sendromları) ve psikiyatrik bozukluklar (örneğin somatizasyon, depresyon, anksiyete) eşlik edebilir. 

Otoimmün olarak gelişir ve bağırsaklarda gaz veya şişkinlik kimi zaman ishal bazen de kabızlık olarak kendini gösterebilir.

 

TOPLUMDA ÇOK SIK GÖRÜLÜR MÜ?

 

İBS özellikle toplumda teknolojinin çalışma şartlarının yoğunlaşması ve yoğun stres

sebebiyle daha sık görülür olmuştur. 

Özellikle pandemi dönemi İBS atakları artmıştır.Evde sürekli zaman geçirme herhangi bir faaliyette bulunamam hastalığın şiddetini arttırır.

Kişi tedavi noktasında psikolojik öyküsüde alınarak irdelenmelidir.

IBS hastalarının çocukluk çağı sıkıntıları yaşamış olma olasılığı, hasta olmayanlara göre çok daha fazladır ve semptomların başlangıcı, genellikle yoğun stresli bir yaşam olayını yakından takip eder.

Vakaların yaklaşık% 80'inde IBS, anksiyete, depresyon ve somatizasyon (psikolojik rahatsızlığın fiziksel semptomlarda ifade edildiği fenomen) ile birlikte hastalık halindedir ve psikolojik sıkıntı derecesi ne kadar fazlaysa IBS semptomları o kadar şiddetli olur.

Mevcut hipotez, kalıcı sıkıntı (örneğin, mutsuz bir evlilik) veya kronik stres (örneğin, aişsizlik,boşanma,sevilen birinin ölümü v.b) bağışıklık sistemini harekete geçirdiğidir;vücut stresi çevresel bir tehdit olarak algılar ve onunla savaşmaya hazırlanır.

Beyin ve bağırsak ekseninde de bu mekanizmaların araştırılması gerekir. 

Bu kronik bağışıklık aktivasyonu, bağırsakları hem doğrudan - vagus siniri yoluyla iletişim yoluyla - hem de dolaylı olarak sitokin adı verilen iltihaplı sinyal molekülleri yoluyla etkiler.Bu bağışıklık aktivasyonu, bağırsak mikrobiyomunun bileşimini ve işlevini de bozabilir ve bu, daha sonra başka fiziksel semptomlara katkıda bulunabilir.

 

İBS DE BESLENME ÖNEMLİDİR...

İrritabl bağırsak sendromunun yönetiminde diyetin önemi, literatürde bazı yiyeceklerin semptomlar ile ilişkisini dogrulamıştır.

Aynı şekilde, irritabl bağırsak sendromu semptomlarının hafifletilmesinde bir dizi eliminasyon diyet programının başarılı olduğu saptanmış semptomlarla ilişkili yiyecekleri, besinleri veya katkı maddelerini (örn. Laktoz, fruktoz, sorbitol, sakarin, sukraloz) ve ilaçları (örn., Antasitler, kalsiyum kanal blokerleri, antikolinerjikler, makrolidler ve tetrasiklin antibiyotikleri) belirleyerek tedavi yoluna gitmek semptomları hafifletebilir.

Yüksek lifli beslenen toplumlarda İBS ye batı toplumlara göre daha az rastlanmaktadır.

Bağırsaklarda lifle beslenen probiyotik bakterilerin çokluğu olumlu etki gösterir.

Probiyotik bakterilerin ana besini olan lifli gıdalar kısa zincirli yağ asitlerinin üretilmesine katkıda bulunurlar.

 

İBS DE NASIL BESLENMELİ

 

---İBS hastalarında çok fazla gaza neden olabilecek lahana, karnabahar ve brokoli dışında tüm pişmiş sebzeleri yiyin .

---Meyveleri kabuksuz deneyin.Bazı insanların kavun,muz, elma ve turunçgillerle ilgili sorunları olabilir.Meyveleri haşlayarak kullanabilirsiniz

---Genellikle IBS'li kişiler, çölyak hastalığı veya glüten intoleransınız yoksa çavdar, kepekli buğday, beyaz, glütensiz vb. Herhangi bir çeşitte ekmek, makarna, pirinç, simit ve krakerleri tolere edebilir.

---İBS hastalarında pirinç,avakoda,kabak,pazı,patates,bamya,havuç kullanılabilir.

---zeytin,her çeşit az yağlı sert peynir

---bitkisel yoğurt ve laktozsuz süt ve yoğurt kullanabilirler

---Probiyotik kullanımıda belirgin ölçüde rahatlama sağlar.

---Probiyotiklerle fermente edilmiş besinlerde İBS hastalarında iyileşmeye sebebiyet verir,

---Kemik suyu da barsak mukozasını tedavi etmede önemlidir. 

Yine D vitamini kullanılması,propolis takviyesi İBS hastaları için önemli takviyelerdir. 

İBS hastalarında doğru beslenme stratejisiyle önemli ölçüde başarı sağlanabileceği görülmüştür. 

Düşük foodmap diyeti İBS hastalarında öenmli şekilde ilerleme sağlar. 

                                                                                                        Beslenme Diyet Uzmanı

                                                                                                        Ayşe Amine AYDIN

EKO 

Ekokardiyografi, (EKO) kalbin ses dalgaları yoluyla iç yapısının ve işlevlerinin incelenmesi işlemidir ve kalp ultrasonu olarak adlandırılabilir.Ekokardiyografi kalbin pompa fonksiyonunu, kalp kapakçıklarının yapısını, büyük damarların yapısını değerlendirmek, kalpteki tümör veya pıhtı gibi oluşumları görebilmek amacıyla yapılır.

EFOR 

Kalp ve Damar hastalıklarını araştırmada kullanılan testtir. Bu testin amacı koşu bandında yürütülen hastanın kalp yükünü giderek arttırarak hastaya takılan ekg nin sürekli izlenmesi ve kayıt altına alınmasıdır. Kalp ve damar hastalıklarının erken teşhisi için oldukça avantajlı bir testtir.

TANSİYON  HOLTER

Tansiyon Holter, hastaların gün boyu tansiyonlarını belirli periyotlarla ölçerek; uykuda, dinlenirken, aktif haldeyken tansiyon ve nabız sayısını kaydediyor. Geçmeyen baş ve ense ağrısı, migren, sinüzit, kulak uğultusu, göz kararması, yorgunluk ve depresyon gibi sebeplerin tansiyon değerleri ile ilgili olabilmektedir

RİTİM HOLTER

Ritim holter, kalp ritminin üç kanaldan en az 24 saat süre ile kaydedilmesi işlemidir. Bu testin en önemli avantajı, hastanın uzun bir zaman periyodu içindeki kalp ritim değişiklerini izlememizi sağlamasıdır.

 

Kadın Doğum Polikliniğimizde Opr.Dr. Nurhan Takar tarafından profesyonel bir şekilde  gebeliğinizin ilk anından, doğuma kadar gerekli tüm süreçler itinayla merkezimizde yapılmaktadır.  Bilgi ve Randevu için iletişim kanallarımızı kullanabilirsiniz.

SAĞLIK DOSTU HABERLER

Laboratuvar Sonuçlarınıza Websitemizden ulaşabilirsiniz.

Sürücü Adayı Ehliyet Sağlık Raporun 10 dkya hazır.

Profesyonel Ekiple Evde Sağlık Hizmetlerimiz Devam Etmektedir.

HPV Aşısı Merkezimizde Yapılmaktadır.